WRAKI BAŁTYKU

  -  
650 zł +550 zł kurs WM 1

Data wyjazdu:

Data powrotu:

Miejsce:

ZATOKA HELSKA

Ilość osób:

4
  /  
20
  (wolnych miejsc: 16)

Udostępnij na:

Nasze morze to dla nurków wrakowe eldorado. A wszystko dlatego, że Bałtyk to „małosolny raj” – jest słabo zasolony, nisko natleniony. Dzięki tym unikatowym własnościom fizykochemicznym wraki konserwują się tu znakomicie! Według dawnych niemieckich szacunków na odcinku bałtyckiego wybrzeża mogą spoczywać wraki ok 2 tysięcy statków i okrętów.

Dzisiaj wiadomo, że odkryta z nich została setka, najwyżej dwie. Pod powierzchnią naszego morza wciąż kryje się skarbiec dla nurków, historyków, inżynierów badających losy techniki morskiej, a nawet poszukiwaczy tajemnic. Z myślą o uatrakcyjnieniu Waszych nurkowań na wrakach Morza Bałtyckiego stworzyliśmy mini przewodnik, w którym przybliżamy Wam najistotniejsze informacje o poszczególnych jednostkach.

PROPONOWANE WRAKI
ORP BRYZA

Opis: 
Jedna z najbardziej pracowitych jednostek polskiej floty wojennej. Wybudowana dla Marynarki Wojennej RP w 1965 roku, przez prawie 40 lat służyła jako środek transportu ludzi i towarów między Trójmiastem a Helem. Odkupiona przez miasto Hel i dnia 16.08.2009 r. zatopiona w ramach popularyzacji turystyki wrakowej oraz badań środowiska morskiego.

Warunki nurkowe:
Idealny wrak dla osób początkujących. Specjalnie oczyszczony i pozbawiony wszelkich niebezpiecznych elementów wyposażenia. Stoi na równej stępce, na lekkim zboczu. Pootwierane części maszynowni, sterówki oraz kilku innych pomieszczeń w dwupiętrowej nadbudówce, kuszą możliwością penetracji.

ORP GROŹNY

Opis:
Okręt wojenny, zbudowany według radzieckiego projektu. Służył w Marynarce Wojennej RP w latach: 1957 – 1972. Został celowo zatopiony w celach szkoleniowych dla płetwonurków wojskowych.

 

Warunki nurkowe:
Stosunkowo łatwy w eksploracji metalowy obiekt, bez sieci i prądów. Świetnie zachowany kadłub i dwupiętrowa nadbudówka. Wrak stoi na równej stępce, lekko przechylony na prawą burtę. Po obu stronach burty znajdują się stalowe szyny, które tworzyły na rufie szyby zrzutowe dla min. W pobliżu nadbudówki znajduje się luk, przez który można zajrzeć do maszynowni. Tuż przed pomieszczeniami maszynowni zlokalizowany jest wąski korytarz, którym można przepłynąć z jednej strony na drugą.

ORP DELFIN

Opis: 
Okręt wojenny przeznaczony do oczyszczania akwenów morskich z min za pomocą holowanych trałów. Służył w Marynarce Wojennej RP w latach: 1942 – 1957.

Został zatopiony celowo, jako wrak treningowy dla wojskowych nurków i nawigatorów.

Warunki nurkowe:
Świetny obiekt dla osób początkujących, bez sieci i prądów. Dobrze zachowany drewniany kadłub i część metalowej nadbudówki. Wrak ma usunięte elementy wyposażenia (maszyny, komin, uzbrojenie, maszty i większość nadbudówek), dzięki czemu umożliwia bezpieczną penetrację.

Można wpłynąć do ładowni, zajrzeć na mostek kapitański, przepłynąć korytarz (galerię), przez pomieszczenia w kadłubie i wypłynąć innym wyjściem. Kadłub jest wyraźnie pochylony na lewą burtę.

POZOSTAŁE WRAKI

1. ORP Delfin

2. ORP Groźny

3. ORP Kujawiak

4. ORP Bryza

5. ORP Wicher

6. ORP Ślązak

7. Kuter rybacki 1

8. Kuter rybacki 2

9. Solen

10. Stuttgart

11. Stara Torpedownia

12. Svanhild

13. Terra

14. Christa

15. Kanonierka

16. Arngast

17. Pogłębiarka

18. Tankowiec

19. West Star

20. Trałowiec (Munin)

21. Mount Vernon

22. Ślązak “Malutka”

23. Drewniak Mechelinki

24. Działa

25. Porcelanowiec

WARUNKI UCZESTNICTWA W PRZYGODZIE:

Wymagania:

- każdy uczestnik musi posiadać certyfikat : kdp/cmas P1, owd lub wyższy stopień
- logbook,
- uprawnienia dopuszczające do nurkowań na wrakach

Podczas wyjazdu wymagane jest posiadanie następującego sprzętu:

- komputer
- jacket
- automat + octopus + manometr
- boja dekompresyjna + szpulka lub kołowrotek
- butla 12 L
- maska
- płetwy
- rurka
- pianka + docieplenie lub suchy skafander + uprawnienia na suche skafandry
- aktualne badania lekarskie

KOSZTY

Cena zawiera:

- 4 nurkowania na wrakach

- butle

- balast

- opieka divemastera / instruktora

- gorące napoje (kawa, herbata ) na łodzi

- posiłek na łodzi

- nocleg

- ładowania butli powietrzem

*wypłynięcia uzależnione są od warunków pogodowych i mogą ulec zmianie

 

 Cena nie zawiera:

- wypożyczenia sprzętu

- posiłku i napoi w porcie

- dojazdu na Hel